Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o bišonka 

 

Aby váš bišonek vypadal dobře a cítil se dobře, musíte pravidelně věnovat čas péčí o něj. Není žalostnějšího pohledu než na špinavého a zplstnatělého dlouhosrstého pejska, jemuž majitel nebyl schopen nebo ochoten věnovat dostatek péče!

 

Česání

  Bišonka musíte pravidelně pročesávat minimálně jednou týdně. Čím je česání častější, tím je kratší a snazší, protože srst není tak zacuchaná. Je velice důležité, aby pročesání srsti hřebenem bylo důkladné, tedy až na kůži. Je lepší zvykat štěně na tuto nezbytnou činnost již odmalička, než se pak s dospělým psem „prát“. Při rozčesání buďte k bišonovi ohleduplní a pokud možno jemní. Když má někde srst zacuchanější, a česání ho více tahá, snažte se srst přidržet tak, aby byla jeho bolest co nejmenší. Celou „proceduru“ však nesmlouvavě dokončete, i kdyby pes sebevíc zlobil a bránil se.

 

Koupání

  Bišonci se musejí pravidelně koupat. Je to dáno především bílou barvou jejich srsti. Jak často ho budete koupat, záleží především na prostředí, kde žije, na vás, ale také na samotném pejskovi, jak dlouho vydrží čistý. Zpravidla to bývá kolem 4-6 týdnů, někdy dříve, někdy později. Je dobré dát pejskovi do vany protiskluzovou podložku, aby mu při koupání nepodjížděly tlapky. Než pejska namočíte, je dobré ho alespoň zevrubně pročesat. Připravenou musíte mít také dostatečně velkou osušku, do které pejska po vykoupání ihned zabalíte.                     

                                              

 

Fénování a natahování srsti

 Je na to třeba trochu síly a hlavně musíte stihnout natáhnout srst po celém těle, než pejsek uschne. Pak už nenatáhnete nic a váš pejsek bude kudrnatý. Pokud bišonka správně rozčešete a vysušíte, bude mít srst rovnou. Tehdy je srst připravena ke stříhání. Nemáte-li zkušenosti, je lépe tuto činnost přenechat zkušenému střihači, který zná nejen techniku stříhání, ale také správný tvar bišonka. Jakmile ho budete mít jednou „ve tvaru“, pak si ho již můžete, pokud zvládáte stříhání techniky, zarovnávat sami.

                                                                                                              

Uši

Určitou péči byste měli věnovat také uším. Občas je třeba odstranit z vnitřku uší srst – to přenechejte raději veterináři nebo odbornému kynologovi.

                                                

Zuby

Kontrolujte pravidelně zuby vašeho pejska pokud byste objevili zubní kámen (který se již kartáčkem a pastou nevyčistí) navštivte veterinárního lékaře. V dnešní době se dá zubní kámen poměrně jednoduše odstranit ultrazvukem. Obzvláště malá plemena mívají totiž sklon k tvorbě zubního plaku a následně kamene, což může vyústit až v paradontózu, proto je třeba stav chrupu raději preventivně kontrolovat.

 

Drápky

  Bišonkům jelikož žijí většinou v bytě, je třeba čas od času zkrátit drápky. Existují speciální kleště na stříhání drápků – tzv. gilotinky, které koupíte v obchodě s potřebami pro psy. Drápky nemůžete zatřihávat běžnými nůžkami, protože by se mohly třepit, což je pro psa velmi bolestivé.  

                                                 

Oči

 Největší starosti mají majitelé většinou s očima. Nadměrné slzení je u plemen se světlou srstí, mají tu nevýhodu, že jsou „uplakané“ oči více vidět. Samotným pejskům to sice nijak zvlášť nevadí, ale vzhledem k tomu, že slzy zbarvují srst dorůžova, jedná se spíše o estetickou vadu. Ne všichni bišonci tím trpí a ne u všech je slzení tak intenzivní. Bohužel v praxi se s tímto nepříjemným jevem nedá příliš mnoho dělat. Nejprve byste měli zjistit, jestli není srst v okolí očí přerostlá a nedráždí tak oko mechanicky. Slzami obarvenou srst lze částečně čistit diamantovou vodičkou a následně lehce zapudrovat.

 

Stříhání

  Během posledních deseti let se původní střih bišonka doznal mnoha změn. Snad nejradikálněji se změnil střih hlavy. Dříve se stříhala do „tvaru helmy“, to znamená, že srst na uších byla ponechána dlouhá a dole byla pouze zarovnána do vodorovné linie V takovém střihu bišonci bohužel vypadali velice „smutně“, snad proto se postupně přešlo na střih, který rázem“rozjasnil“ bišonům tvář a ti hned vypadali mnohem veseleji. Tento střih totiž modeluje srst na hlavě tak, aby z pohledu zepředu a vlastně i ze strany tvořila kruh. Uši se tedy zkracují tak, aby „ zapadly“ do ostatní srsti (je-li osrstění na hlavě dostatečně bohaté, uši nejsou vlastně vůbec patrné). Srst okolo očí se stříhá, jednak, aby oči zbytečně nedráždila, a jednak aby černé oči mohly dobře vyniknout a nebyly srstí zakryty. Nad očima se srst lehce sestříhává tak, aby z pohledu ze strany tvořila souvislý oblouk. Jinak se srst na hlavě ponechává v poměru k tělu dlouhá, což je jedním z charakteristických rysů bišonků. Delší srst se nechává také za krkem tak. Aby tvořila plynulý přechod o hlavy ke hřbetní linii. Naopak kratší srst by měla být zepředu na krku a hrudníku tak, aby zdůrazňovala vysoko nasazenou hlavu, která by měla působit elegantním dojmem. Hrudní končetiny se stříhají do tvaru „sloupů“, srst tedy není kratší směrem k tlapkám. Pánevní končetiny se upravují tak, aby bylo zdůrazněno úhlení, ponechává se srst těsně kolem řitního otvoru a na tlapkách mezi polštářky, u psů také v těsné blízkosti genitálií na břiše (to aby si ji zbytečně nepočurali).

Srst na ocase se nestříhá!

Perfektně ostříhaný bišon vypadá skutečně jako plyšová hračka.

                                                

 

Štěňátkům z naší chovatelské stanice nabízíme celkovou úpravu– trhání chloupků z uší , čištění uší , stříhání drápků , střihovou úpravu na výstavy i sportovní střih na doma.