Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis plemene

 

Výška: 55 – 65 cm

  

   Německý ovčák je pes střední velikosti. Ideální je kohoutková výška 62,5 cm u psa a 57,5 cm u feny. Odchylka 2,5 cm nahoru nebo dolů je přípustná. Překročení maximální výšky 65 cm nebo nedosáhnutí minimální výšky 60 cm u psa (u feny 60 cm a 55 cm) snižuje upotřebitelnost a chovnou hodnotu německého ovčáka.

 

   Německý ovčák je poněkud delší stavby těla, silný, dobře osvalený. Kosti jsou mohutné, vazy pevné. Poměr výšky k délce, postavení a úhlení končetin, to vše je vzájemně sladěno tak, že je zajištěn velmi pevný a prostorný klus.

   Osrstění vzdoruje každému počasí.

   Velice inteligentní a učenlivý, poslušný, společenský, přátelský, temperamentní, pozorný, dobrý hlídač a ochránce, odvážný, sebevědomý, přítulný, bezpodmínečně věrný svému pánovi a jeho rodině. Tyto vlastnosti z něho činí psa všestranně užitkového, ceněného zvlášť pro hlídání, doprovod, ochranu a strážní službu.

 

Historie plemene

 

    Nejrozšířenější plemeno na světě má původ v mimořádném šlechtitelském programu, který začal Max von Stephanitz na konci 19. století. Za použití dlouhosrstých, krátkosrstých a ostnosrstých ovčáckých psů z Württembergu, Durynska a Bavorska vytvořil von Stephanitz spolu s dalšími zasvěcenými chovateli elegantního, spolehlivého, poslušného a šikovného německého ovčáka. Do roku 1915 byly vystavovány jen dlouhosrstá a ostnosrstá varianta. Dnes je v mnoha zemích pro výstavní účel uznávána jen krátkosrstá varianta.

   Římský historik Tacitus psal o “vlku podobných psech ze zemí okolo Rýna“ . Je možné, že psi typu německého ovčáka a jeho blízkých příbuzných holandského a belgického ovčáka existovali v přibližně dnešní podobě již tisíce let. Na počátku 1. světové války byl německý ovčák oblíben po celém Německu a brzy se rozšířil do ostatních částí světa.

Obrazek