Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis plemene

 Hmotnost: 3 - 6 kg

Výška: 23 - 30 cm

Obrazek

   Bišonek je malý, zářivě bílý pejsek, který svým vzhledem připomíná plyšovou hračku. Je však oblíbený i pro svou bezproblémovou povahu, která z něj dělá ideálního rodinného psa. Je mimořádně inteligentní, přizpůsobivý a závislý na "svých" lidech.

   Bišonek je společenské pleneno. Potřebuje být se svými páníčky a neustále jin dokazovat svou lásku a oddanost. Budete-li pobývat v různých částech bytu, můžete se spolehnout, že se váš bišonek bude neúnavně stěhovat po bytě za vámi.

   Bišonek nemá lovecké pudy, proto také nemá touhu něco štvát, honit, nebo dokonce zabít. Ke všem ostatním zvířatům je vesměs velmi tolerantní a nedělá mu žádné potíže žít prohromadě s jinými psy, kočkami nebo jinými zvířaty v pohodě a míru. Naopak, pokud mu pořídíte stejně temperamentního a přátelského kamaráda, určitě si spolu budou rádi hrát. Bišonek se nerad nudí, dává přednost jakékoliv aktivitě, kterou mu umožníte. Od jakékoliv užitečné práce, přes různé veselé kousky, kterými zaručeně pobaví i zabaví celou rodinu, až třeba po výcvik agility. Pokud však chcete jen "pejska na polštář", pak o bišonkovi vůbec neuvažujte. Ač je na první pohled křehký a jemný, opak je pravdou. Jde o silné, zdravé a odolné plemeno, které je zatím prosté jakékoliv přešlechtěnosti, náchylnosti k nemocem či choulostivosti. To všechno se odráží také v chovatelské praxi. Při krytí ani porodech nemusíte očekávat žádné zvláštní komplikace. Rovněž štěňata bývají odmala velmi vitální a při spávné výživě výborně prosperují.

   Nejde ani o příliš uštěkané plemeno, výjimkou je však pud hlídání. To zřejmě uvítáte, pokud žijete v domě se zahradou. I když je bišon uvnitř v domě, zaregistruje jakoukoliv mimořádnou událost venku. Pokud však bydlíte v bytě v panelovém domě, je nezbytně nutné abyste hned zpočátku zamezili jakékoli jeho reakci na pohyb na chodně nebo na zvuk výtahu, abyste se vyhnuli nepříjemnostem se sousedy. 

 

Historie plemene

   Není asi na světě mnoho plemen, jejichž původ můžeme vystopovat do tak vzdálené minulosti, jako je tomu u bišonka. První zmínky o předchůdcích dnešního bišonka mluví o malých psících s převážně bílou srstí, kteří byli obecně nazývání barbichoni. Z nich se později vytvořila celá řada samostatných společenských plemen jako je maltezáček, boloňský psík, havanský psík, lvíček a další.

  Existují také zmínky, že tito psíci (barbichoni) existovali i v době vlády královny Nilu, Kleopatry (r. 69-30 př. n. l.), a že jich dokonce sama několik vlastnila. V 15. století ho španělští námořníci přivezli na ostro v Tenerife z Baleár. Stal se módním v Itálii a ve Francii.

   I když jim nebyl osud příliš příznivě nakloněn, bišonci stále dělali radost a přinášeli štěstí obyčejným lidem. Všude byli tito malí kočovníci pro své krásné oči a přirozenou inteligenci vítáni. Svůj vrozený smysl pro komedianstvní v sobě rozhodně nezapřeli. Stali se prý dokonce i průvodci nevidomých. Zřejmě jen díky svým vynikajícím vlastnostem nevymizeli bišonci tehdy ze světa, aby se po první světové válce konečně dočkali "znovuobjevení". 

Obrazek