Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na úvod

Chcete si koupit nový televizor, rozmýšlíte se o tom, kde si jej koupit a jaký. Většina z vás se asi rozhodne zajít do specializovaného obchodu s elektronikou, kde vám poradí. Prodají značkový televizor se zárukou a v čase záruky dostanete bezplatný servis. Samozřejmě to nebude zadarmo a musíte počítat s jistou investicí, z televize se budete pravděpodobně dlouho těšit a budete mít přesně to co jste chtěli. Někteří lidé by se mohli rozhodnout koupit televizi od překupníků a nebo někde na burze. Sice za malé peníze, ale s vysokým rizikem. Pro většinu lidí je samozřejmé kupovat si takové předměty „u odborníků“ a „s papíry“. U psů je to velmi podobné, tak proč „papíry“ – teda průkaz původu psa – pro mnoho lidí nejsou základní podmínkou koupě čistokrevného psa?

 

Co je to vlastně ten „průkaz původu“?

Je to něco jako váš rodný list. Je to listina vydaná plemennou knihou psů. Je v ní uvedené jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví psa, druh srsti, číslo tetování, atd. Důležitou částí je obvykle 4-generační rodokmen, z kterého vyčtete předky svého štěňátka. Taky se do něj mohou zapisovat výsledky na zkouškách a výstavách (může k tomu také sloužit výkonnostní knížka psa – záleží na plemeni).

 

Co zaručuje u psa „průkaz původu“?

PP u psa je záruka určitých vlastností – zdravotních, exteriérových a povahových. Při chovu psů s PP se toto všechno sleduje.

 

Jak vznikají psi bez PP, tzv. „čistokrevný pes bez PP“?

  1. V nejlepším případě majitel feny s PP z nějakých příčin neuchovní fenu. Buď to z časových, finančních a nebo jiných důvodů, případně jen nevystaví pro štěňata PP. V současnosti většina klubů povoluje ponechání libovolného počtu štěňat a všechny dostanou PP, takže slova „nemá PP, protože byl poslední z vrhu“ nemají opodstatnění. Je otázkou co toho člověka k takovému „chovu“ vlastně vede.
  2. Fenka může mít nějakou z chovu vylučující vadu, majitel ji i přesto dá nakrýt. Štěňátka z takového krytí už průkaz původu dostat nemůžou. Samozřejmě štěňátka z takového spojení nemusí odpovídat standardu a je možné, že budou mít nějaký dědičný zdravotní problém (např. dysplazii, problém s jinými klouby, problém s páteří, hluchota, oční problémy atd.), který se v chovu s PP sleduje. Postihnutí jedinci se z chovu s PP vyřazují.
  3. Někdy jde o fenku křížence, která je nakrytá rasou na kterou je nejvíce podobná. V takovém případě štěňátka rodokmen taktéž získat nemohou. Krásné „štěňátka bez PP“ se nám v době svého růstu před očima mohou změnit. Z plemene, které má být krátkosrsté na dlouhosrsté, případně plemeno krátkonohé na dlouhonohé, úplně jiné barvy atd.
  4. Vzpomeňme snad ještě „ takových chovatelů“ kteří chovají psy jen kvůli zisku. Ti je často drží ve velmi zlých podmínkách. Když kupujete štěňata, trvejte na tom, že chcete vidět matku a místo, kde jsou psi drženi. Když vám chovatel přinese štěně jen ukázat, je to podezřelé. Taky trvejte na tom, aby vám chovatel dal kupní smlouvu!!!

 

 Nechcete chodit na výstavy ani odchovávat štěňata? Tak na co PP?

PP vás nezavazuje k chození na výstavy. Je to doklad, který můžete odložit a nikdy víc jej nevytáhnout, ale je to záruka vlastností štěňat. Zaručuje vám exteriér a povahové vlastnosti vámi zvoleného plemene.

 

 Proč je pes bez PP levnější?

Psi s PP jsou dražší, protože procedury s uchovněním psa/feny, krytí, registrace chovatelské stanice, vystavení průkazu původu atd. představuje pro chovatele určité náklady. Zároveň si pejska kupujete s tzv. ochrannou známkou, která vám zaručuje už vzpomínaný exteriér a povahu. Seriózní chovatel vám dokonce může vrátit peníze, případně poskytne štěně z dalšího krytí, když se zjistí, že štěněti např. nevyrostl jeden zub apod. Exteriérové a povahové vady se ani tady nedají úplně vyloučit, jsou však vzácné. Když se náhodou setkáte s neseriózním chovatelem, máte možnost si na něj stěžovat v chovatelském klubu, u psa bez PP tuto možnost nemáte.

Uvědomte si taky, že pes vyžaduje péči po celý svůj život – 10-18 let. Cena štěněte, jakékoliv výše, bude proti těmto nákladům jen zanedbatelnou položkou.

 

Co je to chovatel a co je chovný pes?

Chovatel psů s PP je členem chovatelského klubu daného plemene, který na činnost chovatele dohlíží. Chovní jedinci musí splnit, podle příslušnosti k plemeni, určitá kritéria. Některým plemenům stačí  posouzení exteriéru při, kterém se zároveň posoudí povaha, jiné musí splnit i předepsanou zkoušku (jak už loveckou, pracovní a nebo jinou, která je taky testem povahy psa), a nebo se posoudí povaha psa „speciální“ zkouškou na bonitaci. (bonitace – zařazení psů do chovu, kde se posuzuje exteriér a povaha psa)

Nezapomeňme na fakt, že plemeno se léty mění a formuje. Ne však samo od sebe, mění ho člověk se svými nároky a požadavky. V současnosti se diskutuje o „nebezpečných psech“. Pes jakéhokoliv plemene, který se bezdůvodně projevuje agresivitou vůči lidem a nebo jiným psům, a  nebo je naopak velmi bojáclivý, není do chovu zařazený.

 

Kdo kontroluje chovatele psů s PP?

Na činnost chovatele psů s PP dohlíží chovatelský klub. Chovatel je v něm registrovaný a musí se řídit chovatelským řádem a dodržovat chovatelskou etiketu. V chovatelském klubu máte možnost si na chovatele stěžovat, když se zachová neeticky a nebo poruší chovatelský řád a klub ho bude postihovat, může mu až odebrat licenci a štěňata s PP již chovat nebude moci.

 

Kdo kontroluje chovatele psů bez PP?

Nikdo. Tito lidé se nazývají množiteli, protože nemají chovatelský záměr, a jen psi rozmnožují. Když produkují štěňata nemocné, vadné, s dědičnými vadami, dokonce velmi těžkými – nikdo jim v tom nedokáže zabránit, a když si takového psa koupíte, nemáte možnosti si někde stěžovat, peníze vám nevrátí nikdo. Psy bez PP mohou být ve velmi úzké příbuzenské plemenitbě, když jejich předci nejsou známi. Je velmi pravděpodobné, že se v takovýchto vrzích objeví vady. Množitelé nedělají nic, co by bylo v rozporu se zákonem, když by cíleně produkovali psy s dědičnou vadou. Hodnota psa bez PP = hodnota křížence, takže když si koupíte psa bez PP, koupili jste si poměrně drahého křížence.

 

Nezáleží Vám na PP, ani na tom, jestli váš pes bude odpovídat nějakému standardu? Vezměte si psa z útulku!

Jestliže jste se v předcházejících radách nenašli a skutečně vám nezáleží na vzpomínaných výhodách, které vám poskytuje PP, anebo kynologické svazy, máme pro vás typ na pejska. Poskytněte domov pejskovi z útulku – ty jsou plné opuštěných psů čekajících na nového majitele. Můžete si vybrat štěňátko nebo i dospělého psa. Určitě v tom množství pejsků najdete toho svého: s velkýma očima, krásným kožíškem nebo čumákem. Svůj život naplníte a „jeho“ život zachráníte. Psi z útulku bývají velmi milí a vděční za to, že se jich někdo ujal a má je rád.

Prosím kupujte jen psy s PP, a nebo pomožte nějakému nešťastníkovi z útulku!!!

 

 (c) Bibiána Košáriová a Adriana Ladická

 

 

Seznam útulků zde